April 2020 Election Results

Results from Spring Election:

WISCONSIN SUPREME COURT:

Jill Karofsky

COURT OF APPEALS JUDGE

Rachel A. Graham

    ONALASKA MAYOR:

    Kim Smith (60%) vs. Terry Bauer (40%)

    ONALASKA ALDERPERSONS

    • Jim Olson (60%) vs. Thomas M. Harmon (40%) 
    • Diane Wulf (99%)
    • Kim Smith (51%) vs. Jack Pogreba (49%)

    COUNTY BOARD

    • Nail Biter in District 2: Coey Oliver (49.53%) vs Ralph Geary (49.84%) with .63% write-in 
    • Winners (Contested): By District
      • District 7: Gary Padesky (54%) vs Sharon Hampson (45%) 
      • 9: Dawn Wacek (62%) vs. Jerome Gundersen (37%)
      • 15: Monica Kruse (80%) vs. Heidi Worminghaus (19%)
      • 16: Dan Ferries (52%) vs. Eric Wojta (48%)
      • 17: Jack Pogreba (58%) vs. Douglas Howard (41%)
      • 24: Kevin Hoyer (64%) vs. Michael White (36%)
      • 25: David H. Hundt (52%) vs. Kevin Hennessey (47%)
    • Winners (Unopposed): Andrea Richmond (District 1), Barb Janssen (3), Maureen Freedland (4), Grant Mathu (5), Roger Plesha (6), Peg Isola (8), Kim Cable (10), Patrick Scheller (11), Randy Erickson (12), Tina Tryggestad (13), Margaret Larson (14), Noelle Weber Strauss (18), Rick Cornforth (19), Steve Doyle (20), Vicki Burke (21), Joe Kovacevich (22), Matt Nikolay (23),  Dan Hesse (26th), Tom Jacobs (27th), Karen Keil (28th), Jamie O’Neill (29th)

    OTHER COMMUNITY TRUSTEES, SUPERVISORS & SCHOOL BOARD

    • La Crosse School Board: Brenda Leahy, Shaundel Spivey, Laurie Cooper Stol.
    • Onalaska School Board: Tim Smaby, Tony Benson
    • Holmen:
      • Trustees: Brandon Cain, Micah Wyss, Rodney Stanek
      • School Board: Brian Wopat, Chris Lau, Cheryl Hancock, Gary Dunlap
    • West Salem School Board: Erik Peterson, Catherine Griffin
    • Bangor:
      • Trustee: Jeff Radtke
      • School Board: Jacquelyn Lyga (50.26%) vs. Douglas Servais (49.54%)
    • Rockland: Paul Langrehr, Ole Mathison III, Bob Nielsen
    • West Salem: Scott Schumacher, James R. Leicht, John Lautz
    • Campbell Supervisors: Mitch Brohmer
    • Holland: Ben Filter, Robert Stupi, Steve Mieden
    • Onalaska Town: Frank Fogel, Dave Balduzzi (74% vs Tim Reagles 26%)
    • Shelby: Marlene Heal, Timothy D. Ehler
    • Cashton School Board: David Amundson, Sara Cook
    • Melrose Mindoro School Board: Richard Paisley
    • Westby School Board: Cary Joholski, Gerald Roethel

    MUNICIPAL JUDGE

    Mark Huesmann (99%) 

    MEDARY REFERENDUM QUESTIONS

    Appointed Clerk: Yes (78%)

    Appointed Treasurer (61%)

    MUNICIPAL JUDGE

    Mark Huesmann (99%) 

     

    La Crosse County results here >>

    Ballots cast:

    • 30,531 of 71,681 registered voters
    • 68% cast Democratic ballots, 31% Republican
    • Presidential Preference Vote:
      • 69% Democrat
      • 31% Republican

    Supreme Court: Jill Karofsky 66% vs. Daniel Kelly (34%)

    Crime Victims Vote: Yes 78%

     

    Previous

    Next

    Pin It on Pinterest

    Share This
    X